1269857
Skål samt skålfat, porslin. Kina, 1900-talets andra hälft.
Skål samt skålfat, porslin. kina, 1900-talets andra hälft.

Oxblodsfärgad glasyr. Diameter 26,5 cm. Fat, diameter 26 cm.

Krackelyr. Slitage.

Proveniens

Purchased in the 1960's.

Utropspris
1 500 SEK