Dekor i underglasyrblått, med motiv av växter, en med fåglar, samt en med stiliserade kinesiska karaktärer. Båda med ett s.k. "Tofu" märke. Diameter 12-13 cm.
Slitage. En med ifyllt större nagg vid fotringen. Skålfat med smärre ifyllt nagg.