Kuniyoshi (1797/98-1861), samt Utagawa Kunisada I (Toyokuni III), färgträsnitt, 3 st, Japan, 1800-tal.

"Uma (Horse)", ur serien Selections from the Twelve signs, bildmått 33,5x21,5 cm.

"Hakone", Hatsuhana, från serien Fifty-three stations of the Tokaido Road, bildmått 35,5x24,5 cm.

"Ejiri", från serien Fifty Three Stations of the Tokaido Road, 35,5x25,5 cm.

Ej examinerade ur ram. Smärre skador.

See similar at:
British Museum, 2008,3037.16601;
Museum of Fine Arts Boston, 59.1147.39;
11.43317;
11.43316;
11.29472;
11.29425;
11.29525.8;
11.29525.19;
11.29524.23;
11.29489;
11.29419;
59.1147.107;
11.43235;

Utropspris
2 500 SEK