1282882
Vas, omgjord till bordslampa, kantonporslin. Qingdynastin, sent 1800-tal.
Vas, omgjord till bordslampa, kantonporslin. qingdynastin, sent 1800-tal.

Dekor i famille rosefärger, med motiv av figurer i palatsmiljö. Runtomkring med motiv av fjärilar, blommor, växter, relief dekor av ödlor. Höjd 33-52 cm.

Ej funktionstestad. Slitage. Nagg. Öron med kantskador. Hals lagad. Troligen avkapat.

Alexandra Xu
Alexandra Xu
+46 (0)707 15 77 12

Slutpris
2 400
238
290
Utropspris
2 500 SEK
Budhistorik (4 bud)
19 jan 17:51
2 400 SEK
19 jan 17:45
2 200 SEK
19 jan 17:45
2 000 SEK
15 jan 16:49
1 800 SEK