1282882

Vas, omgjord till bordslampa, kantonporslin. Qingdynastin, sent 1800-tal.

Vas, omgjord till bordslampa, kantonporslin. qingdynastin, sent 1800-tal.

Dekor i famille rosefärger, med motiv av figurer i palatsmiljö. Runtomkring med motiv av fjärilar, blommor, växter, relief dekor av ödlor. Höjd 33-52 cm.

Ej funktionstestad. Slitage. Nagg. Öron med kantskador. Hals lagad. Troligen avkapat.

Alexandra Xu
Alexandra Xu
+46 (0)707 15 77 12

Utropspris
2 500 SEK