Keisen Eisen (1790-1848), efter, färgträsnitt. Japan, sent 1800/tidigt 1900-tal.

Courtesan, från serien Beauties in the Modern Style. Mått med ram 53,5x41 cm.

Ej examinerad ur ram. Skador.

See similar at the Museum of Fine Arts Boston, 11.16921.

Utropspris
1 500 SEK