Tedosa, porslin. samt vas, cloisonne, bl.a. Qingdynastin, sent 1800-tal/tidigt 1900-tal, samt Kina, 1900-tal.

Dekor i famille rosefärger, med motiv av fåglar samt blommor inom medaljonger, sexsidig, med sigillmärke. Höjd 15 cm.
Vas, cloisonne, med dekor av blommor samt fåglar. Höjd 20,5 cm.

Slitage. Glasyrspricka. Möjligen lagad vid bräm.

Utropspris
2 500 SEK