Miniatyrskåp, Japan, Meiji, omkring år 1900.

Lackerat, dekor av växter. Inläggningar av satsumakeramik, motiv av fåglar. Dörrpar med bakomliggande lådor. Underdel med 1 låda. Mått 30x18,5 cm. Höjd 30,5 cm. Nyckel finns.

Slitage. Märken. Fanerbortfall.

Utropspris
2 500 SEK