Urna med lock, porslin. Japan, Meiji (1868-1912).

Balusterform med dekor i imarifärger av blommor. Locket krönt av fohund. Höjd 43 cm.

Locket med undersidesnagg. Förgyllningen med slitage.

Utropspris
3 000 SEK