Per Krafft d.y.

(Sverige, 1777-1863)
Per Krafft d.y.
(Sverige, 1777-1863)

Per Krafft d.y., olja på uppfodrad duk 135,5 x 103 cm. Sign. och dat 1838.

Porträtt föreställande generaladjutant friherre ”Christer Carlsson Posse af Säby” (1776 - 1836). Signerad P. Krafft och daterad 1838. Uppfodrad duk 135,5 x 103 cm. Samtida ram.

Obetydlig ytsmuts. Krackelyr.
Strödda mindre skrapmärken. Retuscher. Gulnad fernissa.

Proveniens

Överste C. Scheffers sterbhus, Djursholm.
Därefter i arv.

Kungliga Akademien för de fria konsterna, 1838, kat nr 9.

Evald E:son Uggla, Per Krafft dy och samtida svenskt porträttmåleri”, 1928, upptagen i katalogen, kat nr 306, sid 305.
Emil Hultmark, ”Kungl. Akademiens för de fria konsterna utställningar 1794-1887”, 1935, sid 156.
Sixten Strömbom, "Index över svenska porträtt 1500-1850", band II, 1939, upptagen sid 644, SPA 1934:155 a. (En identisk komposition, daterad 1823, finns även upptagen som tillhörande Skaraborgs regemente, Skövde).

Utropspris
25 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93