Sculptures Selected

Skulpturer av klassiskt och modernt snitt är en av de hetaste trenderna i konstvärlden just nu. Då upplevelsen av den tredimensionella konsten förändras i takt med att betraktaren rör sig i rummet och där ljus, skugga och vinkel påverkar och gör denna konstform så spännande och emellanåt överraskande. Här presenterar vi friskulpturer i brons, trä, gips och glas av några av 1800- och 1900-talens skickliga skulptörer – från klassiskt till modernt.

31 föremål
Stig Blomberg, skulptur. Sign. Numr 8/16. Brons.
Slutpris
12 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
Jules Moigniez, efter. Skulptur. Signerad. Brons.
Slutpris
15 000 SEK
Utropspris
9 000 SEK
Jonas Fröding, skulptur. Sign. Brons.
Slutpris
12 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Sterett-Gittings Kelsey, skulptur, brons, 1970-tal.
Slutpris
4 700 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Luciano Minguzzi, skulptur, brons, signerad.
Slutpris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
Carl Milles, efter. Skulptur. Brons. Höjd 49 cm.
Slutpris
104 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Unto Aro. Skulptur. Signerad. Brons, höjd 24 cm.
Slutpris
11 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Lena Börjeson, skulptur. Sign. Brons.
Slutpris
7 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Rudolf Kaesbach, skulptur, brons, signerad.
Slutpris
6 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK