Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285

Maud von Rosen

(Sverige, 1902-1998)
Maud von Rosen
(Sverige, 1902-1998)

Maud von Rosen, skulptur. Sign. och daterad 1942. Gjut.stämpel. Brons. Total höjd 38 cm.

Ett fullblod. Monogramsignerad. Daterad 1942. Gjutarstämpel Herman Bergman fud. Brons. Höjd 34 cm (inklusive stensockel 38 cm). Längd 44 cm.

Strödda skrapmärken. Fläckar. Ett par sprickor i stenbasen.

Utropspris
6 000 SEK

Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13