Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281

Yngve Ekström

(Sverige, 1913-1988)
Yngve Ekström
(Sverige, 1913-1988)

Yngve Ekström, fåtölj och fotpall "Lamino" för Swedese 1900-talets slut.

Fåtölj och fotpall med stommar av ek. Klädsel av fårskinn. Stolens höjd 104, pallens höjd 50 cm.

Smärre slitage.

Formgivare

Utropspris
6 000 SEK