Skål/tvättfat, porslin. Qingdynastin, sent 1800-tal.

Dekor i underglasyrblått samt brunglasyr, med motiv av drakar bland ruyiformade moln. Diameter 28,5 cm.

Slitage. Smärre bränningssprickor.

Utropspris
2 000 SEK