Asian decorative sale

Inredare världen över använder asiatisk konst och konsthantverk för att krydda såväl moderna som klassiska inredningar, nu mer än någonsin. Vi bjuder här på ett urval av asiatiska föremål att inreda ditt hem med. Auktionen innehåller objekt från flera privata samlingar och innefattar porslin, textilier, mattor, japanska träsnitt, kinesiska målningar, möbler, nefrit och bronser.

161 föremål
Handfat/Skål Swatow, Mingdynastin (1368-1643).
Slutpris
3 660 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Skål, porslin, Kina 1900-tal.
Slutpris
525 EUR
Utropspris
300 EUR
Dekorpanel, sen Qingdynasti, Kina.
Slutpris
270 EUR
Utropspris
250 EUR
Spegelmålningar ett par Kina 1900-tal.
Slutpris
350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Tallrikar, tre stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Slutpris
1 900 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Ställ 27 + 10 st Kina 1900-tal.
Slutpris
2 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Vas samt lockurna Kina 18/1900-tal porslin.
Slutpris
2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Bröllopskimono japan 1900-tal.
Slutpris
3 900 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Tallrikar 5 st snarlika Kina Qianlong/Jiaqing porslin.
Slutpris
9 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Gallerskål med fat Kina Jiaqing (1796-1820) porslin.
Slutpris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Snusflaskor 12 st Kina sen Qing 1900-tal.
Slutpris
8 788 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Fat, 10 st, silver, Sri Lanka/Finland 1981.
Slutpris
1 950 EUR
Utropspris
2 200 EUR
Skålfat, porslin. Mingdynastin, Wanli (1573-1620).
Slutpris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Fat, porslin. Japan, Meiji period (1868-1912).
Slutpris
300 EUR
Utropspris
150 EUR
Ställ 27+29 st ställ Kina 1900-tal.
Slutpris
1 322 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Terrinfat, porslin. Kina, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Slutpris
2 750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Golvurna, keramik, Kina 1950-tal.
Slutpris
520 EUR
Utropspris
150 EUR
Vikskärm Japan 1900-tal.
Slutpris
22 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Skål, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Slutpris
2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Rökelsekar, brons. Japan, 1900-tal.
Slutpris
120 EUR
Utropspris
150 EUR
Uppläggningsfat Kina Qianlong (1736-95) porslin.
Slutpris
3 050 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Skåp, Kina 1900-tal.
Slutpris
720 EUR
Utropspris
400 EUR
Byrå, England, circa 1900.
Slutpris
1 628 EUR
Utropspris
600 EUR
Skålfat, porslin. Kina, Kanton 1800-talets mitt.
Slutpris
1 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Lockurna Kina 1800-tal porslin.
Slutpris
3 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Bojaner, 2 stycken, porslin. Kina 1800-tal.
Slutpris
2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Hylla Kina 1900-tal.
Slutpris
1 001 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Snusflaskor 11 st Kina sent Qing 1900-tal glas.
Slutpris
2 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Fat ett par Kina Qianlong (1736-95) porslin.
Slutpris
17 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Urna med lock, porslin. Kina, omkring 1900.
Slutpris
8 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Panel/fönster, hardwood. Kina, 1900-tal.
Utropspris
2 500 SEK
Bricka, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Slutpris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Ask med lock, porslin. Japan, Meiji (1868-1912).
Slutpris
850 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Snusflaskor, 4 st, glas samt sten, Kina, 1900-tal.
Slutpris
3 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Paneler, 2 st, broderi, Kina, tidigt 1900-tal.
Slutpris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Panel, trä med sten/nefrit inlägg, Kina, 1900-tal.
Slutpris
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Handfat, porslin. Mingstil, sen Qingdynasti.
Slutpris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Matta, Old Mongoliet, ca 149 x 90 cm.
Slutpris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Tallrikar, sex stycken, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Slutpris
12 508 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Bojaner, tre stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Slutpris
2 700 SEK
Utropspris
3 500 SEK
Vas, porslin. Sen Qingdynasti.
Slutpris
6 030 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Skålfat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Slutpris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Stekfat, porslin, Kina, Qianlong, 1700-tal.
Slutpris
5 450 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Skrin, två stycken, Kina, 1900-tal.
Slutpris
2 700 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Paneler, 2 st, trä, Qingdynastin, 1800-tal.
Slutpris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SKÅL, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Slutpris
3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Pallar, två stycken, trä. Kina, 1900-tal.
Slutpris
8 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GOLVVAS, porslin. Kina, 1900-tal.
Slutpris
300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Skål/tvättfat, porslin. Qingdynastin, sent 1800-tal.
Slutpris
3 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Kruka, porslin. Japan, Meiji (1868-1912).
Slutpris
3 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKEDAR, 20 stycken, porslin. Kina, 1900-tal.
Slutpris
400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Urna med lock, porslin. Imari. Japan, 1900-tal.
Slutpris
1 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Utagawa Kunisada, färgträsnitt, Japan, 1800-tal.
Slutpris
1 400 SEK
Utropspris
800 SEK
Träställ, 19 delar. Kina, 1900-tal.
Slutpris
1 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Matta semiantik Kina, ca 84 x 85 cm.
Slutpris
4 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Trädgårdslykta, Japan, tidigt 1900-tal.
Slutpris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Slutpris
650 SEK
Utropspris
800 SEK
Utagawa Kunisada, diptyk, färgträsnitt. Japan, 1800-tal.
Slutpris
1 900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Vas, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Slutpris
6 798 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Rökelsekar, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
Slutpris
3 700 SEK
Utropspris
2 500 SEK
FAT, porslin. Japan, Kutani, 1900-tal.
Slutpris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 7 000 SEK
Utagawa Kunisada, diptyk, färgträsnitt, 2 st, Japan, 1800-tal.
Slutpris
5 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Slutpris
1 450 SEK
Utropspris
2 500 SEK