Servis, 9 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-1800-tal.

Dekor i orange, med motiv av skepp samt monogram. Bestående av:
6 koppar med 4 fat, diameter på fat 13,5 cm.
1 urna med lock, diameter 11 cm.
1 tedosa med lock, total höjd 13 cm.
1 kanna med lock, total höjd 17 cm.

Skador, lagningar.

Utropspris
6 000 SEK