Urna med lock, porslin. Kina, omkring 1900.

Balusterform med dekor i famille rosefäger av figurscen samt en fortlöpande lotusscroll mot blå grund. Höjd 43 cm.

Lockknopp med ifylld kantnagg. Slitage.

Utropspris
2 500 SEK