Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285

Servis, 9 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-1800-tal.

Dekor i orange, med motiv av skepp samt monogram. Bestående av:
6 koppar med 4 fat, diameter på fat 13,5 cm.
1 urna med lock, diameter 11 cm.
1 tedosa med lock, total höjd 13 cm.
1 kanna med lock, total höjd 17 cm.

Skador, lagningar.

Utropspris
6 000 SEK