Jan Liljeqvist

(Sverige, 1932-2003)
Jan Liljeqvist
(Sverige, 1932-2003)

Jan Liljeqvist, olja på duk, a tergo intygad av konstnärens brorsdotter.

Stockholm - från ateljén på Glasbruksgatan. 110 x 130 cm.

Skrapmärken.

Svensk målare, känd för sitt annorlunda konstnärskap med inspiration av ljus och skuggor. Han har haft utställningar på bland annat Konstakademien i Stockholm, Jämtlands museum och en stor utställning på Färgfabriken i Liljeholmen, kurerad av konstnären Jan Håfström, som ägnat sig åt en djupt studium av hans målningar.
Jan Håfström skriver: ”När jag första gången såg bilder av Jan Liljeqvist var det ljuset i dem som fick mig att stanna upp. (…) Måleriet jag blickat in i bär på en mörk erfarenhet men färgen har en nästan självförbrännande lyskraft". "Jag tänker på efterkrigstidens New York, den tid då målare som Jackson Pollock, Barnett Newman, Mark Rothko och Adolph Gottlieb försatte den amerikanska konstscenen i våldsam gungning.”
Jan Liljegvist har studerat mestadels utomlands, i San Fernando i Madrid, Spanien och sedan på akademien i Florens, Italien. Han verkade även under 1960-talet i Paris. Han dog 2003 av en hjärtinfarkt efter en vandring i fjällen.

Utropspris
8 000 SEK