Stockholm i mitt hjärta

Huvudstadens utsikter och vyer har alltid förtrollat stora svenska konstnärer, som ständigt återkommer till detta älskade motiv. Folkliv, soluppgångar, sommarnätter, spårvagnar, staden i vinterskrud, staden som symbol för nationalromantik eller modernismens framväxt. Stockholm förr och nu, Skansen och malmarna, romantiska bilder och skildringar av den moderna staden och Stockholms unika läge, omgivet av vatten.
Temaauktionen ”Stockholm i mitt hjärta” innehåller 39 finstämda och differentierade skildringar i olika stilar och prisklasser av konstnärer som exempelvis Maj Bring, Bertel-Bertel Nordström, Stig Claesson (Slas), Curt Clemens, Birger Ljungquist, Gideon Börje och Anna Palm med flera. Den rika floran av målningar bjuder på en upplevelse av konstnärernas samtid och en nostalgisk resa.

36 föremål
Anna Palm, akvarell, signerad.

Utropspris
15 000 SEK