Stockholm i mitt hjärta

Huvudstadens utsikter och vyer har alltid förtrollat stora svenska konstnärer, som ständigt återkommer till detta älskade motiv. Folkliv, soluppgångar, sommarnätter, spårvagnar, staden i vinterskrud, staden som symbol för nationalromantik eller modernismens framväxt. Stockholm förr och nu, Skansen och malmarna, romantiska bilder och skildringar av den moderna staden och Stockholms unika läge, omgivet av vatten.
Temaauktionen ”Stockholm i mitt hjärta” innehåller 39 finstämda och differentierade skildringar i olika stilar och prisklasser av konstnärer som exempelvis Maj Bring, Bertel-Bertel Nordström, Stig Claesson (Slas), Curt Clemens, Birger Ljungquist, Gideon Börje och Anna Palm med flera. Den rika floran av målningar bjuder på en upplevelse av konstnärernas samtid och en nostalgisk resa.

39 föremål
Anna Palm, akvarell, signerad.
7 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
Carl Luthander, olja på duk, signerad.
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Gideon Börje, olja på duk, signerad.
3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Erik Lindwall, olja på pannå, signerad.
2 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Edit Fischerström, olja på duk, signerad.
3 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Gunnar Zetterström, olja på pannå, signerad.
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Einar Palme, olja på duk, signerad.
650 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Victor Axelson, olja på pannå, signerad.
6 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
Erik Jerken, olja på pannå, signerad.
1 200 SEK
Utropspris
3 500 SEK
Sixten Wahlgren, gouache, signerad.
300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Axel Peter, olja på duk, signerad.
600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Ebba von Koch, olja på dukpannå, signerad.
4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Harald Lindberg, olja på pannå, signerad.
5 200 SEK
Utropspris
10 000 SEK
Ingeborg Åkerman, olja på duk, signerad.
1 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Emil Hellbom, olja på duk, signerad.
1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Stig Claesson, tuschteckning, signerad och daterad 1979.
3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK