1205877

Erik Lindwall

(Sverige, 1890-1969)
Erik lindwall, olja på pannå, signerad.

Erik Lindwall, olja på pannå, signerad.

"Slussen, Stockholm". 27 x 22 cm.

Bildkonstnär född 1890 i Stockholm. Studerade vid Tekniska skolan i Stockholm 1904-1907, vid Konstnärsförbundets tredje skola 1908, samt för Knut Kjellberg i anatomi vid Konsthögskolan 1910-1911.

Därefter studieresor till Köpenhamn 1914, Paris och Holland 1927-1928, samt 1931.

Erik Lindwall är känd för landskap, porträtt och Stockholmsmotiv.

Han deltog i De ungas tredje och sista utställning i Stockholm 1911, Konstnärsförbundets utställning på Liljevalchs konsthall i Stockholm 1916 och Intimisternas utställning i Stockholm 1917.

Smärre skrapmärken.

Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist äldre måleri
+46 (0)739 400 801

Klubbat pris
3 200
316
378
Utropspris
4 000 SEK
Budhistorik (10 bud)
20 jun 13:14
3 200 SEK
18 jun 13:57
3 000 SEK
17 jun 21:56
2 800 SEK
15 jun 13:04
2 500 SEK
14 jun 17:36
2 300 SEK