Victor Axelson

(Sverige, 1883-1954)
Victor Axelson
(Sverige, 1883-1954)

Victor Axelson, olja på pannå, signerad.

"Riddarfjärden I". Vintervy mot Stadshuset, Stockholm. Pannå 50 x 69 cm.

Bildkonstnär, född 1885 i Waxholm, och utbildad vid Tekniska skolan, Althins målarskola och 1907-09 vid Konstakademien.

Victor Axelson gjorde flera studieresor till Paris, där han influerades av Paul Cezanne. Väl hemma i Sverige grundade Victor Axelson Intimisterna, ihop med Alf Munthe och Torsten Palm, som han också delade ateljé med. Senare anslöt även Hilding Linnqvist, Axel Nilsson och Fritiof Schüldt till gruppen, som ibland även kallades Smedsuddskoloristerna.

Intimisterna var en motpol till Matisse-elevernas och deras färgglada konst. Istället inspirerades Intimisterna av fransk impressionism, främst Paul Caul Cezanne, och äldre svenskt landskapsmåleri. Deras målningar hade ofta en lugn, intim stil och en lite kyligare färgskala.

Victor Axelson är känd för flera hyllade Stockholmsbilder, och var 1932 med vid instiftandet av gruppen Färg och Form. Han är representerad på bland annat Göteborgs Konstmuseum.

Ytsmuts.

Utropspris
15 000 SEK

Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962