1205545

Edit Fischerström

(Sverige, 1881-1967)
Edit fischerström, olja på duk, signerad.

Edit Fischerström, olja på duk, signerad.

Mot Gamla Stan. 80 x 100 cm.

Placering: Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - L35
Övrigt

Bildkonstnär och grafiker född i Stockholm 1881. Studerade för Axel Jungstedt och Oscar Björk vid Kungliga Akademien för de fria konsterna 1901-1903. Från 1904 till 1906 undervisade hon i teckning. Under 1900-talets första hälft gjorde hon flera studieresor till Italien, Frankrike och Spanien.

Edit Fischerströms första utställningar ägde rum 1918, på Lunds universitets konstmuseum och Nya Konstgalleriet i Stockholm. Sedan följde flera separatutställningar på Galerie Moderne i Stockholm 1947 och 1949, Malmö Museum 1950, i Skövde 1951 och vid flera tillfällen på Konstnärshuset i Stockholm.

Känd för porträtt, landskap och Stockholmsvyer. Hon har även skurit träsnitt, ofta i färg och med italienska motiv.

Representerad på Moderna Muséet i Stockholm, Göteborgs Konstmuseum, Svenska Statens porträttsamling på Gripsholms slott, Göteborgs Konstmuseum och Kalmar Konstmuseum.

Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist äldre måleri
+46 (0)739 400 801

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Klubbat pris
6 400
633
755
Utropspris
8 000 SEK
Budhistorik (12 bud)
20 jun 18:02
6 400 SEK
19 jun 15:08
6 200 SEK
18 jun 15:51
5 800 SEK
18 jun 13:58
5 500 SEK
18 jun 8:37
5 000 SEK