Knut Lundström

(Sverige, 1892-1945)
Knut Lundström
(Sverige, 1892-1945)

Knut Lundström, olja på duk, signerad.

Konstnär vid sitt staffli med modell. 81 x 65,5.

Repor. Ytsmuts. Mindre färgbortfall, ett med litet hål. Gulnad fernissa.

Auktion online 3−12 september
Visning 7–10 september, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet Tisdag – fredag kl 11 – 17

Knut Lundström var en av de första svenska konkreta konstnärerna som rönte stora framgångar inte bara i Sverige utan internationellt. Han gick på Carl Wilhelmsons målarskola 1912-1915 och bodde i Paris 1919-1933 där han studerade för André Lhote. Redan 1921 skapade Knut Lundström abstrakta målningar inspirerade av musik. En idé var att ett färgplan skulle konkretisera en ton, och flera färgplan ett ackord.

Under 2000-talet har Knut Lundströms konst fått allt större betydelse i svensk konsthistoria, men hans tidigare konkreta och kubistiska verk är sällsynta. En tidig målning med musiktema såldes på auktion för två miljoner kronor. I Paris stöddes han av Otto G. Carlsund och umgicks med avantgardet.
Knut Lundström deltog i den internationella utställningen av postkubistisk konst på Stockholmsutställningen 1930 och ställde flera gånger ut i Paris på viktiga utställningar, som höstsalongen, independentsalongen samt Exposition de l’Art Abstrait, 1924, Le Paysage Francais och Les Artistes Musicalistes, i Galerie de la Renaissance 1933. Dessutom flera viktiga utställningar i Malmö, Göteborg och Köpenhamn 1934.

Lundström var en av grundarna till gruppen Les Artistes Musicalistes. Han tolkade i färg och form kompositionens grundlinjer efter ett eget författat manifest till Parisutställningen 1932, där han hävdar att toner är färger och färger är toner. Linjer, former och plan uttrycker tempo, tema och rytm.

Representerad med konkreta och kubistiska målningar på bland annat Moderna museet och Nationalmuseum i Stockholm, Norrköpings konstmuseum och Malmö konstmuseum.

Konstnär

Knut Lundström var en svensk bildkonstnär född i Östersund. Han studerade vid Carl Wilhelmssons målarskola och i Paris för André Lhote. Han var en verklig pionjär inom det nonfigurativa svenska måleriet på 1920-talet. Hans tidiga banbrytande verk är dock mycket sällsynta på auktionsmarknaden. Under sin levnad fick han tyvärr inte något större genomslag för sina idéer förutom hos sina konstnärsvänner och bland de mest visionära samlarna men på senare år har han givits allt större betydelse i den svenska konsthistorien. I bekantskapskretsen fanns flera välkända namn såsom Rolf de Maré, Eric Grate och Otto G Carlsund. Lundström är känd för sina landskapsmålningar med motiv från den franska landsbygden men slog med tiden igenom med sina abstrakta målningar inspirerade av musikstycken. Lundström ingick i gruppen Les Artistes Musicalistes.

Utropspris
35 000 SEK
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89