1321259

Linnéa Sjöberg

(Sverige, Född 1983)
Linnéa sjöberg, textil, trä, knappar, signerad och daterad 2015.

Linnéa Sjöberg, textil, trä, knappar, signerad och daterad 2015.

"Remains of a business woman (Rag 9)". 160 x 46 cm.

Proveniens

Gallery Steinsland Berliner, Stockholm.

Gallery Steinsland Berliner, Stockholm, "Group Show", 13.02—07.03.15.

Övrigt

Linnéa Sjöberg är utbildad vid Kungliga konsthögskolan i Stockholm.
2018 tilldelades Linnéa Sjöberg Maria Bonnier Dahlins stiftelse stipendium.
Motiveringen, skriven av urvalsjuryn Jo Widoff och Lars Nilsson lyder:
”För ett myllrande, rikt konstnärskap där Sjöberg gång efter gång sätter sig själv på spel. Med kompromisslös nyfikenhet lever hon sig bokstavligen in i vitt skilda personas som hennes Karriärkvinnan (a.k.a. GTD4s810) en heltidsroll under ett och ett halvt års tid, sylvass i sin power dress vars olika gadgets senare kommer pryda galleriväggen som totems uppträdda på behåbyglar och märkeskläder nermalda till trasmattor. I verket Salong Flyttkartong – en ambulerande tatoo parlour där hon smyckar sin egen och andras kroppar med en halsbrytande humor som så ofta kännetecknar Sjöbergs konstnärskap. Med ett närmast absolut gehör resulterar hennes performativa praktik i helt övertygande visuella objekt i sin egen rätt, vare sig det rör sig skulpturer av rå hud fyllda med avlagda kläder och skräp i Inälvornas Dans, eller i Four Generations of Darkness, en 14 meter lång väv gjord av avlagda kläder och annat från hennes barndoms Strömsund till vävar som hennes Vikingakvinnan lämnat efter sig på Gunnes Gård, en rekonstruerad vikingaby för att bara nämna några av hennes gränsöverskridande nedslag som tar oss med på en vindlande resa i klass, tid och rum.”
Detta objekt hör till projektet "The Remains of a Business" och visades i en grupputställning på Galleri Steinsland Berliner i Stockholm i februari 2015 med följande beskrivning:

9 Rag Rugs made from the career woman´s wardrobe during the performance Gtd4s810. The rugs are dismantled self-portraits with the same measurement as my waistline and height (with high heels) during the performance and contains clothes and accessories that are cut into pieces. In the rugs you can find brands like Prada, Ralph Lauren, Hermès, Tiger and Filippa K.

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst
+46 (0)739 40 08 19

Klubbat pris
18 200
1 786
2 126
Utropspris
20 000 SEK
Budhistorik (45 bud)
8
13 jun 22:10
18 200 SEK
9
13 jun 22:09
17 700 SEK
8
13 jun 22:07
17 200 SEK
9
13 jun 22:06
16 700 SEK
8
13 jun 22:06
16 200 SEK