Samtidskonst från en ung svensk samlare

Samlingar är alltid spännande, det berättar om personen bakom och denna samling är inget undantag. Temaauktionen ”Samtidskonst från en ung svensk samlare” består av verk från unga svenska konstnärer, såsom Iris Smeds och Linnéa Sjöberg - båda tidigare stipendiater av Maria Bonnier Dahlins Stiftelse. Det finns även verk av internationellt etablerade konstnärer såsom William Anastasi, Sivert Lindblom och Bigert & Bergström.
Välkomna att upptäcka och botanisera bland ett fint urval av samtida konst!

27 föremål
Thora Dolven Balke, fotografi, 2010.
1 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Andreas Mangione, trä, 2017.
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Johan Strandahl, gouache och bläck på papper, 2013.
1 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Magdalena Ljung, fotografi, upplaga 1/3.
1 369 SEK
Utropspris
6 000 SEK
William Anastasi, upplaga 3/8. Signerad och daterad 1978/96.
5 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Thora Dolven Balke, fotografi, 2008-2010.
4 250 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Patrik Qvist, olja på duk, signerad och daterad 2005.
1 030 SEK
Utropspris
4 000 SEK
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK