1265274

James Brown

(USA, Född 1951)
James brown, konstbok signerad och numrerad 79/100 inklusive original gouache.

James Brown, konstbok signerad och numrerad 79/100 inklusive original gouache

"The Passion". Utgiven av Propexus i samband med Browns utställning på Anders Tornberg Gallery november- december 1991. Total upplaga 1400 ex men auktionens exemplar tillhör den limiterade utgåvan som är signerad och numrerad av konstnären samt includerar en original gouache. Detta ex har nr 79/100.
Gouache 38 x 23 cm.
Bok med tygklädd hårdpärm 50 x 32,5 cm.

Bok och gouache i mycket god kondition.
Svart pappersfodral med slitage och smärre skador.

Placering: Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - T92
Proveniens

Anders Tornberg Gallery, Lund.

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Klubbat pris
5 010
499
607
Utropspris
2 500 SEK
Budhistorik (27 bud)
10
7 mar 21:37
5 010 SEK
9
7 mar 21:37
5 000 SEK
10
7 mar 21:36
4 800 SEK
9
7 mar 21:35
4 600 SEK
10
7 mar 21:35
4 404 SEK