Jarl Ingvarsson

(Sverige, Född 1955)
Jarl Ingvarsson
(Sverige, Född 1955)

Jarl Ingvarsson, olja på duk, signerad och daterad -93 a tergo.

"Bok". 55 x 46 cm.

Proveniens

Anders Tornberg Gallery, Lund
Betydande svensk konstsamling

Anders Tornberg Gallery, Lund 1994

Idag är det få som kan fabulera i färg som Jarl Ingvarsson. Han hanterar målarmediets kvantiteter med skenbar lätthet. I målningar samsas komplexitet, enkelhet, allvar, färgmöte och skämtsamhet. Ingvarsson balanserar på både mycket höga kulörer och lågmälda, vilket leder till att målningarna inte har ett intresse för mellanregistret eller gråskalan.

Jarl Ingvarssons konst har sina rötter i 1980-talets expressionism. Målningarna är inspirerade av svenska konstnärer som Bror Hjort, Sven X:et Erixon och Hans Viksten. De fantasifyllda målningarna har ofta ett tema om livet, döden och religion, men med vardagliga föremål som en bok, ett mjölkpaket eller engelsk konfekt. På dukarna möts kaffebryggaren och flugsvampen, playmobilgubben, seriefiguren Knasen och en pojke med polkagris-randiga ben.

Utropspris
40 000 SEK

Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801