1304789

Gustaviansk

(Sverige, 1775-1810)
Byrå, utförd vid rådman johan nils asplinds verkstad i falun, verksam 1785-1820, sengustaviansk.

Byrå, utförd vid Rådman Johan Nils Asplinds verkstad i Falun, verksam 1785-1820, Sengustaviansk.

Byrå med rikt antikiserande dekormåleri med gripar, festonger och fleuroner. Skiva i marmorimitation. Tre lådor. Beslag av mässing. Signerad med klistrad pappersetikett. Bredd 99, djup 50, höjd 82 cm. Nyckel finns.

Senare målning, troligen från tidigt 1900-tal. Slitage, färgbortfall.

Slutpris
62 005
6 135
7 344
Utropspris
20 000 SEK
Budhistorik (42 bud)
15
8 apr 14:50
62 005 SEK
14
8 apr 14:50
60 005 SEK
14
8 apr 14:49
58 000 SEK
15
8 apr 14:48
56 000 SEK
14
8 apr 14:48
54 000 SEK