1307556

Märta Måås-Fjetterström

(Sverige, 1873-1941)
Märta måås-fjetterström, vävnad, "knoppen", gobelängteknik, ca 33,5-34,5 x 51 cm, signerad ab mmf.

Märta Måås-Fjetterström, vävnad, "Knoppen", gobelängteknik, ca 33,5-34,5 x 51 cm, signerad AB MMF.

Komponerad 1932, tillverkad efter 1941.

Något slitage, fläckar.

Jämför "Små Vävnader från Märta Måås-Fjetterström", färgplansch 8.

Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 92

Slutpris
4 700
465
557
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (13 bud)
1 apr 15:40
4 700 SEK
1 apr 15:32
4 500 SEK
1 apr 15:16
4 300 SEK
31 mar 20:35
4 100 SEK
31 mar 19:29
3 900 SEK