Madeleine Pyk – en samling F769

Frank Lloyd Wright

(USA, 1867-1959)
Frank Lloyd Wright
(USA, 1867-1959)

Frank Lloyd Wright, karmstol, modellnummer 606 "Barrel", Cassina

Stomme av lackad körsbär. Lös stoppad skinnklädd sits. Stämpelmärkt från tillverkaren. No 09481 Sitthöjd ca 44, höjd 81 cm.

Smärre slitage, obetydliga repor.

Häfte från tillverkaren medföljer.

Utropspris
10 000 SEK