1295592

Gösta Adrian-Nilsson

(Sverige, 1884-1965)
Gösta adrian-nilsson, affisch för kulturhistoriska museet, 1929.

Gösta Adrian-Nilsson, Affisch för Kulturhistoriska Museet, 1929

”Ingen reser till Lund utan att besöka Kulturhistoriska Museet”
Färglitografisk affisch, A.-B. Malmö Offset Lito. Signerad GAN i trycket. GAN för Kulturen i Lund, 1929. 66 x 51 cm.

Ej examinerad ur ram, fläckar, smärre skador.

Lunds konsthall, "Syntes av en stad - Lund i konsten", 1990 (ej upptagen i katalogen).

Övrigt

Affischen togs fram särskilt som ett led i marknadsföringen av Kulturen i Lund år 1929.
Affischen avbildar dekanhuset, Bosebo kyrka, Halmstadtornet, Ystadhuset och Locus sammantryckt i en komposition med en mur i förgrunden.

Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist äldre måleri
+46 (0)739 400 801

Utropspris
2 500 SEK