Jan Torsten Ahlstrand Collection - Online

Bukowskis har fått förtroendet att sälja Jan Torsten Ahlstrands Samling och kan presentera flera betydande verk på vårens kommande Modern Art + Design auktion, 10-11 maj. Samlingen i sin helhet innehåller ca 100 verk till ett samlat utrop på ca 3,5-4 MSEK. Den andra delen, ungefär hälften av de 100 verken i samlingen, bjuds nu ut i denna temaauktion online.

Jan Torsten Ahlstrand var en stor kulturpersonlighet som arbetade med och var engagerad i många olika områden ; som akademiker, museiman, författare, kulturjournalist, ciceron mm. För auktionsvärlden kom han framförallt att ha stor betydelse som GAN–kännaren framför andra. Jan Torsten föddes 1938 i Borås. Hans far Torsten var präst och museiman med ett stort konstintresse som gick i arv till sonen. Efter studentexamen 1957 gjorde Jan Torsten militärtjänst i Stockholm och arbetade sedan under sommaren 1958 i Paris för att lära sig franska innan studier i Lund tog vid. Läs hela artikeln

64 föremål
Staffan Nihlén, skulptur, brons, signerad och daterad -90.
Klubbat pris
3 100 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
John Wipp, olja på duk, signerad och daterad -78.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Stellan Mörner, blyertsteckning, signerad med dedikation.
Klubbat pris
860 SEK
Utropspris
1 500 SEK
John Wipp, blandteknik på pannå, signerad a tergo med dedikation.
Klubbat pris
3 700 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Gunnar Norrman, torrnålsetsning, 1989, signerad 12/14.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Nils Wedel, färgträsnitt, 1940, signerat.
Klubbat pris
1 755 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Stellan Mörner. akvarell på vernissagekort.
Klubbat pris
700 SEK
Utropspris
1 000 SEK
Bengt Böckman, akvarell, signerad och daterad -91.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Esaias Thorén, blandteknik, signerad och daterad 1955.
Klubbat pris
3 219 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Jörgen Fogelquist, färglitografi, 1981, signerad EA.
Klubbat pris
600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Manfred Flyckt, olja på duk, signerad. Utförd ca 1940.
Klubbat pris
2 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Oscar Reutersvärd, blandteknik på papper, 2 st, signerade.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Gustav-Adolf Johansson, olja på uppfodrad duk, signerad.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Erik Olson, litografi, 1967, signerad 94/100.
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Ulf Trotzig, torrnålsetsning, 1981, signerad 10/70.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Oscar Reutersvärd, tusch, signerad och daterad 1952-55.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Sven Jonson, blyertsteckning.
Klubbat pris
2 770 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Erik Höglund, skulptur/vas, glas, Strömbergshyttan.
Klubbat pris
5 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Nils Wedel, akvatintetsning, 1932, signerad PT.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Endre Nemes, etsning, 1946, signerad 1/50.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Ulla & Gustav Kraitz, skulptur, stengods, signerad.
Klubbat pris
4 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Jörgen Fogelquist, olja/akryl på duk/pannå, signerad.
Klubbat pris
4 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Erik Höglund, skål, glas med slipad dekor, Boda.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Barbro Bäckström, litografi, signerad och daterad -78.
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Oscar Reutersvärd, akvareller, 2 st, signerade.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Eric Grate, etsning, signerad 29/99.
Klubbat pris
500 SEK
Utropspris
1 000 SEK
Johannes Collin, skulptur, brons, signerad och daterad 1910.
Klubbat pris
12 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Anders Olson, brons, signerad och daterad 1929.
Klubbat pris
4 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Axel Olson, etsning, kolorerad, signersd EA med dedikation.
Klubbat pris
1 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Nils Ferlin, maskinskriven dikt med teckningar av Svän Grandin.
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Ulla & Gustav Kraitz, skulptur, stengods.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Oscar Reutersvärd, akvarell, signerad och daterad 2000.
Klubbat pris
5 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Ulf Trotzig, färgetsning, signerad 68/90.
Klubbat pris
6 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Vivianne Geijer, skulptur, brons, signerad och daterad -89, numrerad 1-7.
Klubbat pris
17 600 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
Fernand Leger, cubusm, purism, art concret m m, böcker 15 vol.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Utställningskataloger futurism, suprematism m m, 19 vol.
Klubbat pris
12 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Arkitektur och stadsplanering, böcker 13 volymer.
Klubbat pris
4 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Ikon, 1800-tal, med ochlad i mässing.
Klubbat pris
3 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK