Jan Torsten Ahlstrand Collection - Online

Bukowskis har fått förtroendet att sälja Jan Torsten Ahlstrands Samling och kan presentera flera betydande verk på vårens kommande Modern Art + Design auktion, 10-11 maj. Samlingen i sin helhet innehåller ca 100 verk till ett samlat utrop på ca 3,5-4 MSEK. Den andra delen, ungefär hälften av de 100 verken i samlingen, bjuds nu ut i denna temaauktion online.

Jan Torsten Ahlstrand var en stor kulturpersonlighet som arbetade med och var engagerad i många olika områden ; som akademiker, museiman, författare, kulturjournalist, ciceron mm. För auktionsvärlden kom han framförallt att ha stor betydelse som GAN–kännaren framför andra. Jan Torsten föddes 1938 i Borås. Hans far Torsten var präst och museiman med ett stort konstintresse som gick i arv till sonen. Efter studentexamen 1957 gjorde Jan Torsten militärtjänst i Stockholm och arbetade sedan under sommaren 1958 i Paris för att lära sig franska innan studier i Lund tog vid. Läs hela artikeln

62 föremål
Staffan Nihlén, skulptur, brons, signerad och daterad -90.
300 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
Gunnar Norrman, torrnålsetsning, 1989, signerad 12/14.
1 100 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Nils Wedel, färgträsnitt, 1940, signerat.
550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Bertil Vallien, skulptur, glas, Kosta Boda.
1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Stellan Mörner. akvarell på vernissagekort.
300 SEK
Utropspris
1 000 SEK
Gustav-Adolf Johansson, olja på uppfodrad duk, signerad.
2 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Erik Olson, litografi, 1967, signerad 94/100.
550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Sven Jonson, blyertsteckning.
Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
Oscar Reutersvärd, tusch, signerad och daterad 1952-55.
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Evert Lundquist, torrnålsetsning, signerad.
1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Nils Wedel, akvatintetsning, 1932, signerad PT.
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Ulla & Gustav Kraitz, skulptur, stengods, signerad.
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Jörgen Fogelquist, olja/akryl på duk/pannå, signerad.
4 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Erik Höglund, skål, glas med slipad dekor, Boda.
1 111 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Oscar Reutersvärd, akvareller, 2 st, signerade.
2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Eric Grate, etsning, signerad 29/99.
300 SEK
Utropspris
1 000 SEK
Erling Ärlingsson, pastell, signerad och daterad 1937.
1 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Anders Olson, brons, signerad och daterad 1929.
2 700 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Ulf Trotzig, färgetsning, signerad 68/90.
700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Nils Ferlin, maskinskriven dikt med teckningar.
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Ulla & Gustav Kraitz, skulptur, stengods.
600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Oscar Reutersvärd, akvarell, signerad och daterad 2000.
1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK