1322047

Parti småtryck, tidskrifter m m, 8 delar, Gösta Adrian-Nilsson (GAN)

Parti småtryck, tidskrifter m  m, 8 delar, gösta adrian-nilsson (gan).

Gösta Adrian-Nilsson 'Konst och kritik', A.-B. Framtidens bokförlag Malmö 1915;
Gösta Adrian-Nilsson "Kandinsky", Gummesons Konsthandel Stockholm 1916, (dedikation till Yngve Andrén);
Wasily Kandinsky 'Om konstnären', Gummesons Konsthandel stockholm 1916; 'Expressionistutställning, Gösta Adrian -Nilsson och Einar Jolin', Lunds Univ. Konstmuseum Lund 1915; 'Gösta Adrian-Nilsson', utställningsfolder Lund 1925; omslag till 'Hemmets Journal', årgång 16 den 15 oktober 1936; novell med illustation i 'Skånsk Jul', Tryckeriaktiebolaget Framtiden Malmö 1914; tomt bakstycke med dedikation 1934 samt à tergo stämpel (ca 40,5 x 28,5 cm).

Åldersrelaterat slitage. Smärre skador.

Jan Ahlklo
Jan Ahlklo
Värderingsman
+46 (0)767 66 16 46

Utropspris
3 000 SEK