1322290

Utställningskataloger futurism, suprematism m m, 19 vol

Utställningskataloger futurism, suprematism m m, 19 vol.

Största mått ca 30 x 28 cm

Åldersrelaterat slitage.

Övrigt

Innehåller bl a kataloger till några av Centre Pompidous epokgörande utställningar om modernismen i Europas metropoler och utbytet mellan dem; katalogen till den stora mönstringen av futurismen över världen med bl a representation av GAN på Palazzo Grazzi i Venedig hösten 1986; katalog till utställningen The Spiritual in Art som visades i Los Angeles, Chicago och Haag 1986-87 där Hilma af Klints andliga måleri för första gången visades för en större internationell publik; katalogen till den första mer heltäckande utställningen om Kasimir Malevich, i Amsterdam 1989, möjliggjord av perestrojkan i Sovjet från mitten av 1980-talet och framåt; Pontus Hulthéns katalog till utställningen The Machine på MOMA i New York 1968 där Anders Österlin stod för formgivningen och PLM tillverkade katalogens pärm i plåt med relief och tryck; samt även Herwart Waldens Einblick in Kunst, 6:e upplagan 1924 m m m m.

Jan Ahlklo
Jan Ahlklo
Värderingsman
+46 (0)767 66 16 46

Utropspris
2 500 SEK