Utställningskataloger, 24 st, Halmstadgruppen. Diverse utställningar 1931-1986.

Partiet innehåller kataloger avseende följande utställningar: Galleri Modern, Stockholm (1931); Göteborgs Konstförening, Konsthallen, Götaplatsen (1932); Malmö Museum (1933); Helsingfors Konsthall (1934); Hallands Konstförening, Hallands Museum, Halmstad (1934); Konstakademien, Stockholm (1936); Liljevalchs konsthall, Stockholm (1939); Lidköpings Konstförening, Stadshotellet i Lidköping (1947); Hallands Konstförening, Hallands Museum, Halmstad (1949); Skånska Konstmuseum, Stora salen, Akademiska föreningen, Lund (1949); Konstakademien, Stockholm (1949); Folkrörelsernas konstfrämjande (1953); Hallands Konstförening, Hallands Museum, Halmstad (1954); Göteborgs Konstförening, Konsthallen, Götaplatsen, Göteborg (1954); Sveriges Allmänna Konstförening, Konstakademien, Stockholm (1968); Skånska Konstmuseum, Hallands nation, Lund (1968); Eskilstuna Konstmuseum (1969); Borås Konstmuseum (1969); Kalmar Konstmuseum (1969); Hallands Museum, Halmstad (1969); Vikingsbergs Konstmuseum (1970); Örebro Läns Museum (1975-1976); Arkiv för dekorativ konst, Lund (1979); Norrköpings Konstmuseum (1986).

Ej genomgångna. Begagnat arbets-/forskningsmaterial. Ställvis annoterade. Slitage, ställvis kraftigare. Smärre skador.

Proveniens

Jan Torsten Ahlstrand, Lund.

Tre kataloger signerade av medlemmar i Halmstadgruppen: Sveriges Allmänna Konstförening, Konstakademien, Stockholm, 1968 (signerad av Sven Jonson, Waldemar Lorentzon, Stellan Mörner, Axel Olson, Erik Olson och Esaias Thorén); Skånska Konstmuseum, Hallands nation, Lund, 1968 (signerad av Sven Jonson, Waldemar Lorentzon, Axel Olson, Erik Olson och Esaias Thorén); Borås Konstmuseum, 1969 (signerad av Axel Olson, Sven Jonson, Esaias Thorén, Waldemar Lorentzon och Erik Olson).

Utropspris
2 500 SEK