Utställningskataloger, 10 st, samt jubileumsskrift, Gösta Adrian-Nilsson (GAN).

Partiet innehåller kataloger avseende följande utställningar: Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm (1953); Malmö Museum (1955); Liljevalchs konsthall, Stockholm (1958); Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm (1963); Riksförbundet för bildande konst (1967); Lunds Konsthall (1977); Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm (1979); Ystads Konstmuseum i samarbete med Kulturen, Lund, vandringsutställning Ystads Konstmuseum, Kristianstads Länsmuseum, Vikingsbergs Konstmuseum, Helsingborg och Kulturen i Lund (1983-1984); Malmö Konsthall (1987-1988); Landskrona kulturnämnd (årtal okänt). I partiet ingår även en jubileumsskrift med anledning av Gösta Adrian-Nilssons 50-årsdag 1934.

Ej genomgångna. Begagnat arbets-/forskningsmaterial. Ställvis annoterade. Slitage, ställvis kraftigare. Smärre skador.

Proveniens

Jan Torsten Ahlstrand, Lund.

Utropspris
2 500 SEK