Bok, "Les Ballets Suédois dans l'Art Contemporain", Editions du Trianon, Paris, 1931

Numrerad 78/1000. Häftad med kassett, omslag av Fernand Léger. 196 sidor + 64 planscher i heliogravyr samt 14 löst liggande pochoirer i separat mapp (komplett), utförda av Beafumé med motiv föreställande dräktskisser, scenografier och dekorer efter konstnärer som bla Fernand Legér, Pierre Bonnard, Madame Parr, Giorgio de Chirico, Einar Nerman, Steinlen, Nils Dardel, Foujita.

Bok och planschmapp i marmorerad kassett. Texter av: Fokine, Haquinius, De Maré, Rémon, Tansman, Tugal. Övriga bidrag: Claudel, Casella, Cendrars, Cocteau, Inghelbrecht, Milhaud, Pirandello, Picabia, Roland-Manuel.

Åldersrelaterat slitage. Smärre noteringar på omslagets insida.

Dedikation till Otte Sköld; konstnär och museiman; Moderna Museets skapare och förste chef.

Utropspris
6 000 SEK
Jan Ahlklo
Jan Ahlklo
Värderingsman
+46 (0)767 66 16 46