Kvinnliga skånska konstnärer

Sveriges Sydligaste landskap, Skåne, har genom tiderna haft flera framstående kvinnliga konstnärer. Vissa har gjort sig kända över hela världen, andra är kända runt om i Sverige och några har aldrig låtit sig talas om utanför landskapets gränser. I detta lilla temat finner ni en samling av Skånska kvinnliga konstnärer, både kända och okända men ändå är representativa för Skåne. Är du ute efter ett stilleben, kanske ett landskap eller ett konkret motiv att hänga på väggen? Botanisera bland dessa spännande konstverk utförda av kvinnor från Skåne.

22 föremål
Ester Almqvist, olja på pannå osignerad.
Slutpris
10 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Tora Vega Holmström, teckning osignerad.
Slutpris
2 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Ester Almqvist, olja på duk osingerad.
Slutpris
9 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Ann-Marie Jönsson, olja på duk, signerad AMJ.
Slutpris
17 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Slutpris
9 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Ellen Trotzig, olja på duk signerad och daterad 1933.
Slutpris
13 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Tora Vega Holmström, olja på duk signerad.
Slutpris
34 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK
Tora Vega Holmström, pastell signerad.
Slutpris
7 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Slutpris
5 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Ellen Trotzig, olja på duk signerad och daterad 34.
Slutpris
18 100 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Agda Holst, olja på pannå signerad.
Slutpris
3 333 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Slutpris
17 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Agda Holst, olja på pannå signerad och daterad 1944.
Slutpris
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Slutpris
7 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Ellen Trotzig, olja på duk, signerad och daterad -45.
Slutpris
28 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Ellen Trotzig, olja på duk, signerad och daterad -31.
Slutpris
36 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
Slutpris
12 500 SEK
Utropspris
16 000 SEK
Agda Holst, olja på duk, signerad.
Slutpris
7 750 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Agda Holst, olja på duk signerad.
Slutpris
18 813 SEK
Utropspris
12 000 SEK