Orrefors

(Sverige, 1898-)
Orrefors
(Sverige, 1898-)

Taklampa, Orrefors, 1900-talets andra hälft.

Stomme av mässing med kupa av glas. Diameter 61, höjd ca 64 cm.

Repor Nagg. Ej funktionstestad. Slitage. Märken.

Formgivare

Orrefors glasbruk anlades år 1898 i Hälleberga socken, Småland. Till en början tillverkade bruket främst planglas, tekniskt glas samt en del kristallserviser med slipad eller etsad dekor. Från 1910-talets mitt och framåt kom produktionen mer att präglas av konstnärligt glas formgivet av anlitade konstnärer. Simon Gate och Edward Hald var två av dessa. Herrarna fick sitt stora genombrott på Världsutställningen 1925 och satte då Orrefors och ”Swedish grace” på kartan. Idag tillverkas både bruksglas och konstglas i kristall av designer som Efva Attling och Karl Lagerfeld.

Utropspris
3 000 SEK
Simon Lundberg
Simon Lundberg
+46 (0) 739 16 36 13