Spring light

Belysningen i ett hem är avgörande för hur det uppfattas. När man kommer in genom dörren får besökaren omedelbart en känsla för atmosfären genom ljussättningen. Ljuset påverkar oss betydligt mer än man kan tro.

Nu när våren kommer ser vi fram emot ljusare tider men ännu ett tag måste vi tända upp till kvällen. Finn en lampa för dina behov, en designpjäs som förgyller ditt hem eller helt enkelt erbjuder bästa tänkbara belysning. Utforska och bjud op en mängd olika lampor i denna temaauktion.

100 föremål
Bordslampa, 1960-tal.

Utropspris
1 500 SEK
Taklampa, 1960-70-tal.

Utropspris
6 000 SEK
Taklampa, 1900-talets mitt.

Utropspris
2 500 SEK
Golvlampa, 2-armad, 50-tal.

Utropspris
3 000 SEK
Vägglampetter ett par 1950-tal.

Utropspris
3 000 SEK
Taklampa, Danmark, 1900-tal.

Utropspris
3 000 SEK