Unika Hem - Mercedes Valdenebro

Spanska inrednings-designern Mercedes Valdenebro är uppvuxen i Sevilla och bor med sin man och deras två barn i en våning från 1930-talet som blickar ut över parken El Retiro i centrala Madrid. Mercedes har ett stort intresse för konst och keramik och blandar gärna antikt med modernt när hon inreder.
Inspireras av den internationella inredaren och bjud på ett kurerat utbud konst och design som Mercedes Valdenebro valt ut från Bukowskis auktioner online.

Läs en personlig intervju och se fler fantastiska bilder

72 föremål
Bordslampa, 1960-tal.
Bordslampa, 1960-tal.

Utropspris
2 500 SEK
Ebel, armbandsur, 34 mm.
Ebel, armbandsur, 34 mm.

Utropspris
2 500 SEK