Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285

Simon Gate

(Sverige, 1883-1945)
Simon Gate
(Sverige, 1883-1945)

Simon Gate, vaser, 2 st, glas, Swedish Grace, Orrefors, 1920/30-tal.

Graverad dekor av kvinnofigurer och meanderbård. Höjd 17 cm.

Smärre slitage.

Formgivare

Simon Gate var en svensk glaskonstnär, målare och formgivare. Efter studier vid Konsthögskolan började han att arbeta vid Orrefors glasbruk. Tillsammans med glaskonstnären Edward Hald bidrog han till glasbrukets första storhetstid. Från 1916 tillverkade Simon Gate det så kallade graal-glaset, som mästarblåsaren Knut Bergqvist vidareutvecklat från överfångsglas. Idag hör graal-glasen från Orrefors till de mest eftertraktade konstglaspjäserna för svenska samlare. Tillsammans med Knut Bergqvist skapade han även de så kallade Slottsglasen, som på senare år fått stor uppmärksamhet. Simon Gate blev också känd för sina gravyrkompositioner på glasen, som dekorerades med bland annat festtåg och dansande kvinnor.

Utropspris
3 000 SEK
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassisk konst
+46 (0)721 428 962

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13