Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285

Hermès

(Frankrike, Grundat 1837)
Hermès
(Frankrike, Grundat 1837)

Hermès, scarf, "India".

Siden, Design Caty Latham år 1986, märkt, ca 90 x 90 cm.

Smärre slitage.

Formgivare

Hermès är ett välkänt modehus som specialiserat sig på lyxartiklar som läder, prêt-à-porter, accessoarer och parfymeri. Förtaget grundades 1837 av fransmannen Thierry Hermès. Hans produktion var till en början främst hästartiklar som träns och sadlar. 1922 började handväskor tillverkas och 1929 släpptes den första klädeskollektionen i Paris. Hermés är kända för den så kallade” Kelly”-väskan, som Grace Kelly gjorde världsberömd på femtiotalet, och ”Birkin”-väskan som Jane Birkin var med och designade. På 1930-talet började företaget tillverka sidenscarves något som gjorde dem världsberömda. Modeföretaget var först med att införa dragkedjan i den franska läderproduktionen. Hermès produkter är alltid handsydda och av hög kvalitet. Modehuset tillverkar inte bara kläder och accessoarer utan även exempelvis silverprodukter och porslin.

Utropspris
2 500 SEK