Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285

Rokoko

(Sverige)
Rokoko
(Sverige)

Ljusstakar, 2 st snarlika, silver, rokoko, Sverige 1700-tal.

Balusterformat skaft på kälad fot, vridna knäckar. Höjd 22 cm. Vikt totalt 773 gram.

Bristning. Otydliga, slitna stämplar.

Formgivare

Rokoko som konststil uppstod i Europa kring 1700-talets mitt och var en utveckling av barocken. Stilen utmärker sig främst genom användandet av snäckor i en asymmetrisk dekoration. Ordet rokoko kommer från franskans rocaille, en oregelbunden klippformation och är en sparsmakad motsvarighet till den franska stilen Louis XV. Till skillnad mot barocken är stilen klarare, ljusare och lättare, ibland pastellartad. Kompositionsmässigt är den mjuk och behagfull och ställer sig friare till antika ideal. Typiskt för stilen är byråar med buktande ”mage”, bekväma stolar med ryggstöd svängda efter kroppen, S-formade ben och korta armstöd för att ge plats åt vida klänningar.

Utropspris
5 000 SEK