Eliel Saarinen

(Finland, 1873-1950)
Eliel Saarinen
(Finland, 1873-1950)

Eliel Saarinen, karmstolar, ett par, "White Suite (Hvitträsk)", Adelta 1980-tal.

Fast stoppad klädsel. Snidad ryggdekor, spjälor. Höjd 83 cm, bredd 66 cm, sitthöjd ca 40 cm. Stämpelmärkta i trämassan.

Åldersrelaterat slitage. Helhetsintrycket är gott.

Formgivare

Utropspris
900 EUR
Mikael Nygård
Mikael Nygård