Design ÖvrigtHome office
1328782

Estrid Ericson

(Sverige, 1894-1981)
Estrid ericson, möjligen, bokstöd, firma svenskt tenn, 1920-tal.

Estrid Ericson, möjligen, bokstöd, Firma Svenskt Tenn, 1920-tal.

Tenn, i form av stiliserad blomvas. Fastklistrad filt undertill. Höjd 10,5 cm, bredd 15 cm.

Smärre slitage. Smärre fläckar.

Övrigt

Modellen formgiven omkring 1924-29.

Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69

Utropspris
3 000 SEK