Helena Tynell

(Finland, 1918-2016)
Helena Tynell
(Finland, 1918-2016)

Helena Tynell, bordslampa, glas, Flygfors, 1900-talets andra hälft.

Lampfor av gröntonat glas, med svart lampskärm. Höjd (inklusive lmpskärm) 50 cm.

Ej funktionstestad. Obetydligt ytslitage.

Formgivare

Utropspris
1 500 SEK

Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69