Let there be light

Golv, tak och bordslampor – våra hem är en central plats där vi tillbringar mycket tid. Bjud på ett kurerat urval belysning och förhöj din omgivning med lampor i diverse utföranden.

177 föremål
Taklampa 1900-talets senare del.
Utropspris
3 000 SEK
Hans-Agne Jakobsson, golvlampa, "G-109", Markaryd.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Bordslampa 1900-talets senare del.
Utropspris
4 000 SEK
Bordslampor, 3 st, Bitossi för Bergboms, 1960-70-tal.
Klubbat pris
5 550 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Josef Frank, taklampa, modell 2356, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris
6 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Le Klint, Saxlampor/vägglampor, "224-6/17", ett par.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Vägglampa, Stilux, Italien, 1940-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Bordslampa, "15632", Böhlmarks 1940/50-tal.
Klubbat pris
5 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Vägglampor, ett par, Swedish Modern, 1940-tal.
Klubbat pris
12 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Taklampa, 1970-80-tal, Lyktan.
Klubbat pris
4 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Bordslampa, Bergboms, 1970-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Bordslampa Ikea 1990-tal.
Utropspris
3 000 SEK
Golvlampa DBGM 1970-tal.
Utropspris
3 000 SEK
Taklampa, "Saturnus", 1940-tal.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Bordslampa signerad Daum France 1960-tal.
Klubbat pris
4 201 SEK
Utropspris
3 000 SEK
H Busquet, taklampa för Hala Zeist 1950-tal.
Klubbat pris
6 800 SEK
Utropspris
7 000 SEK
Golvlampa, 1950-tal, troligen Italien.
Klubbat pris
7 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Bordslampor, ett par, teak, 1960-tal.
Klubbat pris
5 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Erik Wärnå, bordslampa, EWÅ, Värnamo 1950-60-tal.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ASEA golvlampa, modell E1785, 1950-tal.
Klubbat pris
4 402 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Poul Henningsen, taklampa, "PH5", Louis Poulsen, Danmark.
Klubbat pris
3 022 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Shoichi Uchiyama, taklampa "Enigma", Louis Poulsen, Danmark.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Taklampa, Italien, 1960-70-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Ateljè lyktan/höganäs, bordslampor, ett par, 1980-tal.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Josef Frank, kandelaber modeller 2454, för Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Bordslampor, 3 st, 1900-tal.
Klubbat pris
1 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Hans-Agne Jakobsson, taklampa, 1960-tal.
Klubbat pris
7 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Bordslampor, ett par, 1900-tal.
Klubbat pris
1 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Bordslampa, 1930-40-tal.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Klubbat pris
7 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Anders Pehrson, taklampa, "Bumling", Ateljé Lyktan, Åhus.
Klubbat pris
2 001 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Hans-Agne Jakobsson, vägglampor, ett par, Markaryd.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Taklampa, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
2 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Poul Henningsen, golvlampa, "PH 80", Louis Poulsen, Danmark.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Gunnar Ander, kandelaber, Ystad Metall.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Taklampa, Asea, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Uplight Art Deco 1930-tal.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Bordslampa, 1940-50-tal.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Firma Svenskt Tenn, bordslampor, ett par, modell 2583.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Gaetano Sciolari, taklampa "Sputnik" Italien 1900-talets senare del.
Klubbat pris
1 850 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Taklampa, 1960-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Väggbelysning 3 st Falkenbergs belysning 1960/70-tal.
Klubbat pris
6 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Hans-Agne Jakobsson, taklampa, Markaryd, 1960/1970-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Louis Poulsen, taklampa, "PH5".
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Carl Fagerlund, vägglampor, ett par, Orrefors, 1950-60-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Taklampor, ett par, funkis, 1930/40-tal.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Vägglampor, 4 st, Art-Deco stil, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Ampel, Swedish Grace.
Utropspris
2 500 SEK
Taklampa, Ateljè Lyktan, 1960-tal.
Utropspris
2 500 SEK