Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285

Skål, porslin, Japan, Meiji (1868-1912), omkring år 1900.

Dekor i underglasyrblått med emaljfärger i rött, grönd och sepia samt förgyllning. Dekor av landskap. Mittmedaljong med ett skepp, utsidan av skålen med en fortlöpande blomsterbård. Dubbel fotring. Diameter 30 cm. Höjd 10 cm.

Slitage. Helhetsintrycket är gott.

Utropspris
3 000 SEK
Simon Lundberg
Simon Lundberg
+46 (0) 739 16 36 13

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13